Turski list izvještava o ukrajinskoj ponudi Tahriru-Šamu: Ebu Muslim Šišani za 75 naprednih dronova

Analiza

Turski list Aydinlik izvještava da je nedavno došlo do sastanka delegacija ukrajinske obavještajne službe i sirijske vojne grupe Tahriru-Šam (HTŠ). Ukrajinci su sirijskoj grupi navodno ponudili sporazum uz obostranu korist.

“Delegacija Ukrajine je posljednjih mjeseci otišla u Idlib i sastala se sa vođama Tahriru-Šama”, navodi list. Prema izvještaju, sastanak je održan 18. juna. 

U izvještaju se navodi da je Kijev zatražio oslobađanje određenog broja čečenskih i gruzijskih dobrovoljaca, komandanata i nekih operativaca koji se nalaze u zatvorima ili su pod ograničenjima HTŠ-a. 

Posljednjih godina, obzirom da je dio grupa u Idlibu odbijao jedinstvenu komandu, i pored toga što je regija Idliba bila izrazito ugrožena režimskim napadima, Tahriru-Šam je pokrenuo vojno-sigurnosnu kampanju kojom je ugasio nekoliko grupa te ih prisilio da priznaju autoritet Vlade spasa sa sjedištem u gradu Idlibu.

Kampanji je u nekim područjima pružen otpor. Hurasu-Din, Džunud al-Šam i drugi su odbili priznati Vladu spasa, pa je navedenim grupama stavljeno ograničenje - više nisu vojno aktivne niti čuvaju neku od linija.

Vođa grupe Džunud al-Šam - Ebu Muslim Šišani, navodno se nalazi u pritvoru Tahriru-Šama. Ukrajinska obavještajna služba posebno se interesuje za ovu ličnost, piše Aydinlik.

Naime, u Ukrajini je 2022. godine formiran Odvojeni bataljon za posebne namjene Ministarstva odbrane Čečenske Republike Ičkerije. Bataljon je sastavljen od čečenskih boraca koji se bore za svrgavanje režima Ramzana Kadirova i nezavisnost od Rusije, te je zvanično dijelom ukrajinske vojske.

Jedan od vodećih komandanata bataljona je Abdul Hakim Šišani (Rustam Azhiev), vođa sada već bivše sirijske grupe Edžnadu-Kavkaz koja se borila protiv Assadovog režima i ruske vojske u Siriji. On je na poziv drugih Čečena iz Idliba otišao u Ukrajinu u martu 2022. godine.

Izvještaji govore da je čečenski bataljon u Ukrajini stekao značajnu snagu zahvaljujući podrški Ukrajinaca, kao i da se pokazao kao vrlo efikasnim na terenu. Međutim, Ukrajinci smatraju da se čečenski bataljon još uvijek ne može u potpunosti nositi s čečenskim snagama Ramzana Kadirova koje su brojčano veće.

Prema izvještaju Aydinlika, predstavnici i komandanti čečenskog bataljona su ukrajinskoj obavještajnoj službi prenijeli informacije da se u Idlibu nalazi stotine čečenskih boraca koji su voljni ratovati protiv Rusije u Ukrajini, ali da su neki od vodećih čečenskih zapovjednika u zatvoru Tahriru-Šama.

List dodaje da je Ukrajina u zamjenu za oslobađanje čečenskih i gruzijskih državljana – koje Kijev planira uključiti u borbu protiv ruskih snaga – Tahriru-Šamu ponudila 75 naprednih bespilotnih letjelica 

Aydinlik dalje citira kurdske izvještaje koji govore da je “HTŠ prihvatio ukrajinski prijedlog... i da su neke ličnosti oslobođene iz zatvora”, dodajući da je “75 [ukrajinskih] dronova već predato” sirijskoj grupi.

Međutim, napominje da se nisu pojavile nikakve dodatne informacije ili slike koje bi to potvrdile.

U izvještaju se također navodi da Ukrajina radi s Radničkom partijom Kurdistana (PKK) i njenim podružnicama u Siriji "na sprovođenju tajnih operacija protiv ruskih vojnika u Siriji". 

Bitno je napomenudi da je Aydinlik kao komunistički list nastao 1921. godine. Danas je oštar kritičar turskog predsjednika Erdogana i njegove politike, zbog čega bi se navedeni izvještaj trebao uzeti s rezervom, jer se njime pokušava usmjeriti pažnja prvenstveno turske javnosti na zabranjenu trgovnu oružjem, u ovom slučaju dronova, preko turske teritorije. Također, izvještaj je napisan tako da se kreira strah od moguće upotrebe dronova protiv turske vojske, jer je Tahriru-Šam rival proturskim frakcijama na sjeveru Sirije.

U svakom slučaju, Tahriru-Šam kao glavna i najveća oružana grupa koja teži svrgavanju režima u Damasku bi imao stratešku korist od sporazuma koji bi doveo do posjedovanja 75 naprednih vojnih letjelica. To bi bilo nešto što bi moglo preokrenuti tok rata u Siriji.

Ruski vojni aeordrom u Hmejminu u Latakiji bi mogao postati meta nove vrste vojne tehnologije koju sirijski opozicionari nikada prije nisu posjedovali.

Ukrajina je danas jedan od najvećih proizvođača dronova u Evropi koje aktivno razvija i koristi u tekućem ratu s Rusijom. Ruska odbrana je u mnogim slučajevima podbacila kada je ciljana dronovima.

Ummet Press

Objavi komentar

Noviji Stariji